ОБУЧЕНИЕ ПО ЗБУТ ЗА НАПРЕДНАЛИ: 15-16 МАЙ 2025 г., СОФИЯ

Задължения при съхранение на опасни химични вещества и смеси

Photo of author
д-р инж. Деяна Илиева
17 comments

Задълженията на работодателите, които съхраняват опасни химични вещества и смеси са определени в Наредба за реда и начина за съхранение на опасни химични вещества и смеси

Наредбата се прилага за складове, в които се съхраняват химични вещества и/или смеси, класифицирани като опасни съгласно Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP).

Ето какви са нормативните изисквания при съхранение на опасни химични вещества и смеси:

Поддържане на актуални информационни листове за безопасност

Лицата, които съхраняват опасни химични вещества и смеси трябва да поддържат в наличност актуална информация за класификацията на опасните химични вещества и смеси.

Това включва задълженията на местата, където веществата и смесите се съхраняват да има в наличност информационни листове за безопасност.

За тази цел е наредбата има изричното условие да се изискват информационни листове за безопасност от доставчиците на опасни химични вещества и смеси, когато такива не са предоставени преди или по време на първата доставка.

Изготвяне на инструкции за безопасно съхранение на опасните химични вещества и смеси

Съгласно наредбата лицата, които съхраняват опасни химични вещества и смеси, трябва да изготвят инструкции за безопасно съхранение на опасните химични вещества и смеси, която трябва да съдържа правила за:

  • безопасно съхранение, товарене и разтоварване на опасни химични вещества и смеси и при необходимост, дейности по управление на отпадъците от тях (например след изтичане срока на годност, опасни опаковки, разливи/изпускания или разпилявания и други обстоятелства, водещи до превръщането им в отпадък) и др.;
  • достъп до опасните химични вещества и смеси, които са предмет на съхранение;
  • употреба на лични предпазни средства и/или индивидуални средства за защита, когато това се налага;
  • предоставяне на информация относно опасните свойства на химичните вещества и смеси;
  • провеждане на обучение на лицата, отговорни за съхранението на опасни химични вещества и смеси;
  • поставяне на указателни табели на склада за опасни химични вещества и смеси, указващи класовете и подразделенията на опасност на съхраняваните химикали.

Трябва да бъдат изготвени и инструкции за осъществяване на собствен контрол по изпълнението на правилата в инструкциите за безопасно съхранение, както и инструкции за дейности по управление на отпадъците от опасни химични вещества и смеси.

Определяне и обучение на отговорно лице за безопасното съхранение

В чл. 4, т. 7 от наредбата е поставено изискване  лицата, които съхраняват ОХВС,  да определят:

  • лица, отговорни за съхранението на опасните химични вещества и смеси;
  • лица, имащи право на достъп до складовете с опасни химични вещества и смеси.

Лицата, отговорни за съхранението на опасните химични вещества и смеси подлежат на обучение относно мерките за контрол на рисковете, свързани със съхранението им.

В наредбата  няма изрично изискване за обучение на лицата, които имат право на достъп, но това задължение може да се разглежда като произтичащо от изискванията за обучение за работа с химични агенти в Наредба № 13 от 30.12.2003 г.  във връзка с чл. 6, ал. 1, т. 6 от Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, съгласно който на обучение подлежат:

работници и служители, заети в дейности, които създават опасност за тяхното или на други лица здраве и живот.

👉 Лесно можете да изпълните изискванията за обучение на отговорното лице и лицата, които имат достъп до складовете с нашето Онлайн обучение за безопасно съхранение и работа с опасни вещества

Извършване на оценка на безопасността на съхранението

В наредбата са изброени редица общи изисквания при съхранение на опасни химични вещества и смеси, за спазването на които се извършва оценка на безопасността на съхранението на опасни химични вещества и смеси.

Форматът на оценката е утвърден със Заповед № РД-184 от 9.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите и включва:

  • изготвяне на инвентарен  списък на съхраняваните ОХВС по утвърден формат;
  • извършване на оценка на съвместимостта на класовете и подразделенията на опасност на съхраняваните химични вещества и смеси;
  • извършване на оценка на съответствието с общите изисквания към складовете за съхранение на опасни химични вещества и смеси;
  • извършване на оценка на съответствието с изискванията за организацията за съхранението на опасни химични вещества и смеси;
  • извършване на оценка на на съответствието с условията на съхранение на опасните химични вещества и смеси, посочени в информационните листове за безопасност;
  • изготвяне на списък на други приложими нормативни актове и правила в областта на пожарната безопасност, опазването на околната среда и осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд и извършване на оценка на съответствието с изискванията в тях;
  • изготвяне на план за коригиращи действия.

4 правила за безопасно съхранение на опасни химични вещества и смеси

В това видео разгледаждаме четири основни изисквания, свързани с безопасното съхранение на опасни химични вещества и смеси:

  • Определяне и спазване на несъвместимостите.
  • Поставяне на предупредителни знаци на входа на складовото помещение или зона.
  • Изискванията, свързани с осигуряване на актуални информационни листове за безопасност.
  • Осигуряване на средства за почистване на разливи.

 

📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА:

Вашият коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

17 мнения за “Задължения при съхранение на опасни химични вещества и смеси”

  1. Ами тогава всички хранителни магазини, в които се продават перилни препарати и всякакви други за поддържане на хигиена в банята, хигиена на колата, магизини строителни – бои, лакове разредители, препарати за разтителна защита, аптеки – ветеринарни и хуманитарни.
    Това реално са почти всички магазини. Да не говорим за детски градини, училища и обществени сгради.

    Отговор
    • Да, там, където има склад /място за съхранение (не търговската част), попада в изискванията. Например, за препарати за растителна защита дори има специална наредба. Ние сме правили оценка на безопасността на съхранението за магазини за автомобилни бои.
      Лекарствата (ветеринарни и хуманитарни) са изведени от класификацията като опасни химични вещества и смеси, поради което не попадат в обхвата на наредбата.

      Отговор
  2. Здравейте, господин Торозов,
    благодаря Ви за включването в темата! Винаги е добре да се прочете мнението на още един знаещ човек. Съгласна съм, че липсата на определени минимални количества дава възможност за тълкувания и искания за оценка при всякакви случаи. Преди седмица пък имаше случай с предписание за изготвяне на оценка на безопасността, но от съхраняваните 3-4 вещества/смеси никое не се класифицираше като опасно..

    Бихте ли пояснили за мен и читателите какво имате предвид под „общо съхранение“ и с какво то е различно от, да го наречем, стандартното съхранение, коментирано в наредбата. Това разяснение, мисля че ще бъде изключително полезно. Както и да напишете, ако може, повече разяснения относно съхранението на „транспортни опаковки“, тъй като обикновено и е препоръчително именно в оригиналните опаковки да се съхраняват опасните вещества/смеси. Ще съм благодарна, ако продължите участието си в Otgovori.Info!

    Отговор
  3. Относно Склада на фирмата за почистване, не може да приложиш директно наредбата, защото това са Транспортни Опаковки които са предвидени за Общо съхранение. Но ако имаш 200 л киселинен препарат,
    това е к-во което иска поне съотв.к-во пясък за поемане при евентуален разлив.Но ако помещението е на равно с околната площадка може само да се предвиди и вода.

    Отговор
  4. Тези наредби се прилагат в БГ на принципа копи-пейст.
    Навсякъде в Европа има разделение във мин.изисквания за съхран. на ОВХС.До 5 тона ,10, 100 , и повече.Нашите в МОСВ имат на сайта си дори преведена немска инструкция за реда и начина на съхранение ,вкл. оценка на безопасността на съхранение на ОВХС.
    Но куриоз,в БГ няма вече Ръководство за склад. на хим. в-ва и препарати или разделение/напр 5тона,10 тона/?????? Защо -защото чиновника е улеснен в прилагането на норматива, и в БГ по този начин премахват малките фирми от пазара с безумни изисквания ,като в Хим. Завод/като
    нефтохим бургас да кажем.
    Освен това Заповед 288/03.04.2012. на МОСВ ,също може да се тълкува в смисъл малки к.ва.
    Но чиновника от РИОКСВ трябва да е грамотен.
    В противен случай предписание или глоба.
    Глобата в 99% от случаите пада в съда защото Наредбата за реда и начина на съхр. на ОХВС ДВ 43/7.06.2011. е все пак европейско творение.
    Освен това в Европа , а вече и БГ , работат на тези чиновници изисква
    да Подспомагат изпълнението на Закони и наредби,вкл. издавайки точни!!! и конкретни!!! предписания, в противен случай съда ги Отменя.

    Отговор
  5. Здравейте,
    на практика помещението, в което „оставяте бройки за резерва“ е склад, в който съхранявате опасни химични вещества и смеси, за който е необходимо да се спазят всички изисквания на наредбата.

    Отговор
  6. Здравйте,
    информацията, която предлагате в блога си е много систематизирана и полезна, затова много бих се радвала ако може да ми помогнете с отговор или разяснение по следния въпрос:
    работя във фирма за почистване. Част от препаратите, които се използат съгласно всички наредби в тази област се класифицират като опасни, тъй като имат различни рискове опасност – дразнещ, корозивен и др.R-фрази. Ние ги получаваме от доставчика и веднага се раздават по обектите. На „склад“ /слагам кавички, защото нямаме такова конкретно обособено място, а само помещение в което ги получаваме, разпределяме за разнасяне/ остават много малки бройки, като резерви. Това според вас означава ли, че трябва да се изпълнят изискванията на Наредба за реда и начина за съхранение на опасни химични вещества и смеси, защото ако е така колегите няма да са много щастливи от този факт? може ли да се изготви само инструкция, ползвайки наредбата и с това да се счете, че сме изпълнили изискванията? Моля за вашето мнение и коментар, за което предваритилно благодаря!

    Отговор
  7. Здравейте,
    за да бъде превърнат обема ( който е в литри) в маса (тонове), е необходимо да се знае плътността на веществото/сместа.
    Смятам, че не е необходимо да се правят такива сложни изчисления, свързани с проучване на плътността на всяка течност, за която имаме информация само относно литрите, тъй като в указанията се дава възможност ако има сходна информация, да се използва тя. Ако държите в тази таблица да попълните информацията, просто допълнете антетката или пък махнете уточнението „тонове“ и напишете информацията, която имате.
    Лично мнение.

    Отговор
  8. Здравейте! По каква формула превръщате литрите в тонове, когато вписвате данните за течностите в таблицата към Оценката? Съвсем се обърках! Ако имам туба с 20л основа 0,020 тона ли се равнява?

    Отговор
  9. Здравейте, можете ли да ми помогнете с инструкция за съхранение на ОХВС?

    Отговор
  10. Здравейте и благодаря за включването. Винаги е добре, когато се внесе ред и яснота в изискванията, но когато остане твърде много място за тълкувания е лошо, според мен. Тази наредба буквално повтаря малка част от Ръководство за складиране на химични вещества и препарати на МОСВ, изготвено още през 2006 г. В него обаче има описани изключения за малки складове (до 5 т.), а т. нар. вредни вещества не са включени в складовите категории, въпреки, че са описани в в категориите опасни вещества впоследствие.

    Отговор
  11. Здравейте и от мен! С горецитираната наредба усложниха нещата, тъй като опасни химични вещества се водят всички корозивни, дразнещи и др. , т.е. прехвърлят всичко към R – фразите. На всяка опаковка би трябвало да ги има. Хубаво е че ще се упражни и някакъв контрол към самите складове за съхранение на препарати, включително и търговиите на едро с почистващи препарати.
    Що се отнася за автосервиза и съхранението на масла и т.н. Според наредбата за класифициране на отпадъците и закона за управление на отпадъците всяка опаковка замърсена с масла се води опасен отпадък, респективно и изискването да не се допускат разливи.
    Ще помисля още малко и ще ви дам точна информация с чл. и алинеи от закони.

    Отговор
  12. Здравейте,намерих този сайт случайно и видях че отговаряте онлайн на въпроси на читатели,затова се надявам че ще можете д апомогнете и на мен с въпроса който ще Ви задам ,за което Ви благодаря предварително!
    Въпроса ми е :

    По какъв начин можем да обезвредим тази смес. Можем ли да извлечем някаква суровина. Какво е Вашето виждане ?

    Свежата киселина е 33 – 34 %
    Отработена киселина със съдържание на :
    HCl – 4 – 5 %
    FeCl2 – 120 – 130 g/l
    Zn – 15 – 20 g/l

    Отговор
  13. Имам подозрения, че указания към тази наредба няма да излязат и няма да бъдат определени „минимални количества“, което и ме притеснява.

    Отговор
  14. Мисля, че за нефтопродуктите в автосервиза, наредбата е валидна. Но само мисля.Чакам с нетърпение да излязат указанията към нея -по -скоро минималните количества и т.н.
    Колкото до ИЛБ- още като купуваш материалите, при самият търг се изисква предоставяне на информационен лист за безопасност. В противен случай не купуваш. Това го пише в закона и други наредби.
    Ако купуваш от магазин за търговия на дребно- не се изисква задължително.

    Отговор