Безопасни стълбища – нормативни изисквания и добри практики

Паданията по време на придвижване по стълбища или стационарни стълби за достъп са едни от най-честите. Лесно е да каже, че някой е „блял“ или е „спънат“, но ролята на здраве и безопасност е да потърси възможностите за намаляване на риска, а не да сочи с пръст и да поставя етикети.

Тук няма да си говорим за „повишеното внимание“ като мярка, защото според мен това не може да бъде мярка. Без значение каква работа извършваш, ти трябва да си работоспособен и в кондиция.

Освен това, мярката „повишено внимание“, особено когато е единствена, на практика показва, че ние разчитаме единствено на човешкото поведение. В здраве и безопасност, обаче, ролята на работодателя е да направи така, че да се приложат мерки, които да предотвратят човешките грешки, а ако не могат да бъдат предотвратени, то поне да се намалят последствията.

В статията ще разгледаме нормативните изисквания, свързани със стълбища и неподвижно закрепени стълби, както и някои добри практики.

Нормативни изисквания

В Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване има едно доста общо изискване в чл. 50, съгласно който

„пътните маршрути, в т.ч. стълбища, стъпала, неподвижно закрепени стълби … се определят така, че да осигуряват сигурността на съоръженията, на транспортните средства и безопасността на пешеходци и работещи в близост до тези пътни маршрути.“

Пак в същата наредба има и конкретно изискване, свързани с това, че при наклон по-голям от 20°, слизането и изкачването на работещите трябва да се извършва по стълби, обезопасени с парапети (Чл. 215б.)

По-нататък в същия член следва пак общо изискване:

Стълбите трябва да имат достатъчна якост, да са обезопасени, правилно поддържани и използвани на съответните места и според предназначението им.

Ако се питате защо текстовете са толкова общи, то ще припомня, че тази наредба въвежда три европейски директиви. Целта на европейските директиви е да зададат обща рамка, минимални изисквания, а свободата на държавата-членка е да въведе по-строги или специфични изисквания. В случая ние не сме го направили.

Подобно е положението с използването на преносими стълби – за тях има и някои подробности (благодарение на директивата), но спецификите, които имаше в Наредба № 3 за ползуване на преносими стълби (отменена през 2004 г.), вече ги няма. На практика, ако искаш да изпълниш общото нормативно изискване, най-лесният начин е да се обърнеш към отменената наредба и да я приложиш, но това вече ще бъде добра практика.

Полезно от ZBUT.EU: Всички нормативни изисквания и добри практики за подбор на стълби, безопасна работа със стълби и задължителните проверки за изправност ще намерите в нашето Ръководство за организация на безопасната работа с преносими стълби.

Норми за проектиране на производствени сгради за промишлени предприятия

Тези норми все още са в сила, независимо от това, че изглеждат стари (от 1988 г.).  В тях има препратка към българският стандарт БДС 9869:1972 Площадки и стълби на машини и съоръжения. Изисквания по техника на безопасността, а в приложение 2 се определят наклоните, широчината на рамото на стълбата и размерите на стъпалото например:

❕БДС 9869:1972 е отменен с БДС EN ISO 14122-3 Безопасност на машини. Стационарни средства за достъп до машините. Част 3: Стълбища, стълби със стъпала и парапети.

БДС EN ISO 14122 Част 3: Стълбища, стълби със стъпала и парапети

Изискванията на този стандарт се прилагат при осъществяване на достъп до машини и до части от сгради, където са инсталирани машини, например, ако достъпът е свързан с извършване на ремонт.

Важното, което посочва още стандартът е, че когато няма национални изисквания, той може да се използва и при обезопасяване за работни места на височина.

Например, стандартът посочва, че разстоянието g (хоризонталното разстояние между две съседни чела на стъпалата) трябва да бъде между 210 мм и 310 мм. Това не е цялата дълбочина на стъпалото (t), тъй като има припокриване r, за което е посочено, че трябва да бъде ≥ 10 мм

С други думи, цялата дълбочина на стъпалото (t) трябва да бъде между 220 мм и 320 мм. Ако направим сравнение с приложение 2 на Нормите за проектиране на производствени сгради за промишлени предприятия, то там е посочена дълбочина (в нормите записът е „широчина“) за главни и второстепенни стълби между 260 и 320 мм.

Полезно от ZBUT.EU: Всички изисквания на стандарта към размерите на стълбищата, височината и елементите на парапетите на стълбища и на места с риск от падане от височина, както и мерките за намаляване на риска ще намерите в нашето „Ръководство за осигуряване на безопасни стълбища и парапети
Вижте още:  Спъване – какво можем да направим и какво да не правим

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.