Работата с химични агенти е опасна дейност и не случайно Наредба РД-07-2/ 16.12.2009 г. изисква в този случай да се провежда ежедневен инструктаж.
Освен това, в различни нормативни актове съществуват и изисквания за обучение и информираност на лицата, които работят в контакт с опасни химични вещества и/или смеси.
В тази статия ще направим преглед на нормативните актове, в които са поставени изисквания за обучение при работа с химични агенти.
#1 Обучение при работа с опасни химични агенти
Съгласно Наредба № 13 от 30.12.2003 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на химични агенти при работа работодателят е длъжен да осигури на работещите и/или техните представители:
- обучение и информация за съответните предпазни мерки и действията, които трябва да се предприемат за самозащита, както и за защита на останалите работещи;
- достъп до информационните листове за безопасност на използваните химични агенти;
При промяна в условията на работа, информацията за работещите трябва да бъде актуализирана, като това може да стане както чрез устно съобщение (препоръчваме извънреден инструктаж), така и чрез специализирано обучение с предоставяне на писмени материали.
🔗 Вижте „Как да направим инструкция за работа с опасни вещества“ |
#2 Обучение при работа с канцерогени, мутагени и токсични за репродукцията вещества
Обучението е за веществата, обхванати от Наредба № 10 от 26.09.2003 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на канцерогени, мутагени или токсични за репродукцията вещества по време на работа,т.е.такива, които са класифицирани в категория 1А или 1В.
Съгласно чл. 19. (1) от Наредбата, работодателят е задължен да осигури на работещите и/или техните представители подходящо обучение и инструктаж за:
- възможните рискове за здравето, включително допълнителния риск от тютюнопушене;
- мерките за предотвратяване и предпазване от експозиция на канцерогени, мутагени или токсични за репродукцията вещества;
- хигиенните изисквания към оборудването и личната хигиена;
- носенето и използването на защитните средства и облекло;
- мерките, които се предприемат от работещите и особено от спасителните формирования при инциденти и за предотвратяване на инциденти.
С промените в наредбата, обнародвани в брой 28 на ДВ от 2 април 2024 г. се обръща изрично внимание на необходимостта от обучение на лицата, които могат да бъдат експонираин на опасни лекарствени продукти и на необходимостта от повтаряне на обучението при използване на нови опасни лекарствени продукти, които съдържат канцерогени, мутагени или токсични за репродукцията вещества.
При поява на нови опасности или промяна на съществуващи, е логично обучението да бъде проведено отново.
В наредбата има и изисквания и за повторна оценка на риска при следните обстоятелства:
- след инцидент или авария;
- при констатирани груби нарушения на правилата, нормите и изискванията по безопасност и здраве при работа.
Да припомним, че в такива ситуации се изисква и провеждането на извънреден инструктаж.
🔗Вижте повече за канцерогените и мутагените на работното място |
#3 Обучение при риск от експозиция на азбест
Азбестът е канцероген и използването му е забранено в Европейския съюз. Най-голяма вероятност за експозиция има при дейностите по разрушаване.
Съгласно изискванията на Наредба № 9 от 4.08.2006 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на азбест при работа, е необходимо да се провежда обучение на работещите, които са или е вероятно да бъдат експонирани на прах, който съдържа азбест.
🔗 Вижте още за азбестовите материали в сградите |
Обучението на тези лица се провежда преди започване на работа и периодично на всеки 3 години, а продължителността му е не по-малко от 8 часа.
То трябва да включва:
- свойствата на азбеста и ефектите му върху здравето, включително синергичния ефект с тютюнопушенето;
- видовете продукти или материали, които вероятно съдържат азбест;
- дейностите, които могат да доведат до експозиция на азбест и значението на превантивните мерки за намаляване до минимум на експозицията;
- практиките за безопасна работа, контрол и защитните средства;
- подходящата роля, избора, подбора, ограниченията и правилното използване на дихателното оборудване;
- процедурите при аварии;
- процедурите за деконтаминация;
- обезвреждането на отпадъците;
- изискванията за медицински прегледи.
За преминатото обучение се издава удостоврение по образец в приложение 2 на наредбата.
#4 Обучение на отговорните лица за съхранение на опасни химични вещества и смеси
Наредба за реда и начина за съхранение на опасни химични вещества и смеси изисква лицата, които съхраняват опасни химични вещества и смеси да разработват и прилагат инструкции и програми за обучение на лицата, отговорни за съхранението на опасните химични вещества и смеси.
🔗Вижте повече за задълженията при съхранение на опасни вещества |
В наредбата не е посочена конкретна програма, продължителност и периодичност на обучението, но то трябва да включва запознаване с мерките за контрол на рисковете, свързани със съхранението им.
#5 Обучение при работа с диизоцианати
Изисквания за обучение за работа с диизоцианати има, тъй като те са кожни и респираторни сенсибилизатори (астмогени) и имат потенциал да причинят професионална астма и професионални кожни заболявания.
Сътласно т. 74 на приложение XVII към Регламент (ЕО) № 1907/2006 (REACH), считано от 24 август 2023 г. на обучение подлежат:
- всички работници или самостоятелно заети работници, които боравят с диизоцианати в самостоятелен вид, като съставка на други вещества или в смеси за промишлена и професионална употреба;
- работещи, които извършват поддръжка на оборудване, в което са използвани диизоцианати;
- ръководители, които упражняват контрол при такива задачи.
Обучението за безопасна работа с диизоцианати трябва да се повтаря на всеки пет години.
🔗 Вижте още за изискванията и кои са дейностите, при които има работа с диизоцианати |
👨💻 Вижте нашето предложение за онлайн обучение за работа с диизоцианати |
#6 Обучение при работа с газ хлор
В Приложение № 2 към чл. 1, ал. 3 „Работа с химични вещества и препарати за дезинфекция“ на Наредба № 9 от 23.09.2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при експлоатация и поддържане на водоснабдителни и канализационни системи е поставено изискване за ежегодно обучение и изпит на работещите с газ хлор.
Обучението може да бъде проведено с програма по задължителното съдържание на инструкцията за осигуряване на ЗБУТ при работа с химични вещества и препарати за дезинфекция (ХВПД), която работодателят е длъжен да разработи, което е:
- изисквания от информационните листове за безопасност;
- специфични технологични изисквания и правила за безопасна работа;
- средства за контрол на въздушната среда;
- максимално допустими безопасни количества за съхранение на работното място и в складовете;
- действия в аварийна ситуация.
#5 Обучение на отговорните лица за съхранение на опасни химични вещества и смеси
Наредба за реда и начина за съхранение на опасни химични вещества и смеси изисква лицата, които съхраняват опасни химични вещества и смеси да разработват и прилагат инструкции и програми за обучение на лицата, отговорни за съхранението на опасните химични вещества и смеси.
🔗Вижте повече за задълженията при съхранение на опасни вещества |
В наредбата не е посочена конкретна програма, продължителност и периодичност на обучението, но то трябва да включва запознаване с мерките за контрол на рисковете, свързани със съхранението им.
📖 ОНЛАЙН ОБУЧЕНИЕ ЗА БЕЗОПАСНА РАБОТА И СЪХРАНЕНИЕ НА ОПАСНИ ВЕЩЕСТВА |
✅ За работещи в опасни вещества Получавате удостоверение за изпълнение на изискванията на Наредба № 13 от 30.12.2003 г. и Наредба за реда и начина за съхранение на опасни химични вещества и смеси. ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ |