Шахти, резервоари, силози, тръбопроводи и други подобни локации ежегодно стават причина за сериозни инциденти и фатални злополуки в различни индустрии, защото се подценяват опасностите и не се прилагат основните правила за безопасна работа в ограничени пространства.
Ограничените пространства представляват една от най-подценяваните опасности в съвременната работна среда.
Тяхната специфика се крие в комбинацията от различни рискови фактори – ограничен достъп и евакуация, недостатъчна вентилация, потенциално наличие на опасни вещества и ограничена видимост.
Настоящата статия има за цел да изясни основните рискове при работа и нормативните изисквания за безопасна работа в ограничени просртранства за работещите.
Какво са ограничените пространства?
Определение за ограничени пространства има в Наредба № 9 от 23.09.2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при експлоатация и поддържане на водоснабдителни и канализационни системи и то гласи следното:
„Ограничено пространство“ е всяко място (шахта, камера, резервоар, кладенец, закрит канал, тръбопровод, колектор, силоз и др.), в което поради затворения му характер се появява предвидима опасност.
Пак в същата наредба има и подробно описание на предвидимите опасности. Това могат да бъдат:
- липса или недостиг на кислород;
- наличие на опасен газ, дим или пара;
- пожар и/или експлозии;
- остатъчни вещества по вътрешните повърхности, които биха могли да се срутят и/или изпуснат газове, димове и/или пари;
- високи температури, водещи до повишаване на телесната температура;
- удавяне вследствие на внезапен достъп или наличие на течности;
- твърди материали, които наличните течности носят;
- привнесени опасности (следствие заваряване, изолационни работи и др.);
Тъй като това не е пълно описание, в наредбата е добавено, че трябва да се има предвид и всяка друга предвидима опасност, която води до риск на работното място.
Вижте инфографиката за опасности в ограничени пространства (кликнете върху картинката, за да я видите в по-голям размер):
Резултатът от тези опасности е наличието на „предвидим риск от нараняване на човек“, като:
- пожар или експлозия,
- загуба на съзнание поради повишаване на телесната температура,
- загуба на съзнание от задушаване,
- удавяне, вследствие на повишаване на нивото на течността и др.
Нормативни изисквания за безопасна работа в ограничени пространства
Работещите не трябва да бъдат експонирани при никакви обстоятелства на повишени рискове вследствие на работа в ограничени пространства.
За съжаление в България изискванията, свързани с ограничени пространства, са разхвърляни в различни наредби, някои от които специализирани за определени дейности.
Има изисквания в:
- Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване – чл. 18
- Наредба № 9 от 23.09.2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при експлоатация и поддържане на водоснабдителни и канализационни системи
- Наредба № 2 от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (чл. 47 и т. 1.3. на Приложение № 5 към чл. 2, ал. 2 – Извършване на изолационни и довършителни работи)
- Наредба № 12 oт 27 декември 2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с автомобили (т. 7.11. на Приложение № 5 към чл. 1, ал. 2 – Работи по тролейбуси)
- Правилник по безопасността на труда при заваряване и рязане на метали (Д-08-002) (чл. 419 и 427)
- Правилник за безопасност и здраве при работа в електрически уредби на електрически и топлофикационни централи и по електрически мрежи (чл. 664)
- Разпореждане № 93 от 21 октомври 2005 г. относно реда, задълженията, отговорностите и документирането на изпълнението на процедурите по влизането в затворени пространства на кораби
Рамката за начина за безопасна работа в ограничени пространства поставя Наредба 7/1999 г. . В чл. 202 от наредбата е описана следната последователност от мерки:
Чл. 202. (3) При извършване на ремонтни работи в затворени съдове освен мерките по ал. 2 се осигуряват и: 1. изпразване и изолиране на съда със заглушки; 2. проветряване преди и по време на работа; 3. измервания за наличие на вредности (вкл. взривоопасни концентрации) преди и по време на работа; 4. осветление, изпълнено съобразно средата; 5. почистване на вътрешните повърхности; 6. предпазни колани; 7. осигурително въже; 8. наблюдаване и осъществяване на връзка с работещите; 9. други мероприятия съобразно технологичните процеси, спецификата и предназначението на затворения съд. |
В допълнение има и изискването:
За работещите в ограничени пространства се осигурява постоянно наблюдение отвън и се предприемат всички подходящи мерки за оказване на ефективна и незабавна помощ.
Ето и какво изисква за осигуряване на безопасна работа в ограчени пространства Наредба № 9 от 23.09.2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при експлоатация и поддържане на водоснабдителни и канализационни системи:
- Идентифициране на опасностите за всяко отделно ограничено пространства чрез оценка на риска – не можете да имате една оценка, защото във всяко ограничено пространства има специфични опасности (възможно е групиране).
- С вътрешна заповед да се определят ограничените пространства, за които се изисква издаване на разрешение за работа в тях, формата и съдържанието на документа (наредбата поставя изисквания какво трябва да съдържа разрешителното, но няма образец).
- Да се води регистър за местоположението и предвидимите опасности в ограничените пространства на територията на предприятието.
- Да се предприемат мерки за ограничаване на достъпа в ограничените пространства.
- Да се предвидят и осигурят средства за спасяване.
- Да се определят конкретни мерки за безопасност при влизане в конкретно ограничено пространство.
- Да се предвидят необходимите инструменти и осветление съобразно конкретните условия на средата. В запалима среда инструментите трябва са неискрообразуващи.
- Да се предвидят и осигурят правилните лични предпазни средства (защитно облекло и обувки, изолиращи дихателни апарати за спасяване при авария, каски, спасително оборудване, вкл. колани и въжета, и др.) и приспособления (напр. трипод).
- Да се осигури оказването на първа долекарска помощ в случай на авария или при злополуки.
10 стъпки за безопасна работа в ограничени пространства (видео)
В това видео правим обобщение на 10-те стъпки, които е необходимо да следваме при работа в ограничени пространства, за да сме сигурни, че тя ще бъде извършена безопасно:
✅ Как да идентифицирате опасностите, какви са другите нормативни изисквания за безопасна работа в ограничени пространства и как да ги приложите, вкл. образци на фирмени документи има в нашето Ръководство за организация на безопасната работа в ограничени пространства.
Ето какво ще намерите в него: |
Изисквания за обучение за безопасна работа в ограничени пространства
В т. 7 от Приложение № 1 към чл. 1, ал. 3 Наредба № 9 от 23.09.2004 г. , което е изцяло свързано с изисквания за безопасна работа в ограничени пространства, се казва, че
„Лицата, влизащи и работещи в ограниченото пространство, преминават първоначално и ежегодно обучение за работа в ограничени пространства“.
Изискването за първоначално обучение означава, че инструктажът на работното място на лица, които ще работят в ограничени пространства задължително трябва да се допълва с обучение и изпит.
Няма определена продължителност и програма на обучението, което означава, че работодателят има ангажимента да ги о предели в съответствие с изискванията на Наредба РД-07-2/16.12.2009 г.
Това обучение се явява такова по чл. 6, ал. 1, т. 6 от наредбата, която изисква да се провежда обучение на „работници и служители, заети в дейности, които създават опасност за тяхното или на други лица здраве и живот.“
Следвайки изискванията на наредбата, право да провеждат такова обучение ще имат само лица с образователна степен минимум „бакалавър“ с „професионални познания и опит в областта на здравословните и безопасните условия на труд“.
Ако използваме услугите на външна фирма, то тя също трябва да отговаря на изискванията на Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. и да има в предмета си на дейност посочено обучение при регистрацията си по Търговския закон, по Закона за кооперациите или по Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
За нашите онлайн обучения по ЗБУТ имаме разработен модул „Безопасна работа в ограничени пространства“, който може да включите в програмата на обучението на ръководители и провеждащи инструктажи. Вижте повече в групата ни оферта за обучение по наредба РД-07-2/16.12.2009 г. |