Кога трябва да се провежда инструктаж на работното място
Краткият отговор е „ВИНАГИ“ на новоназначени лица след началния инструктаж.
Наредба № РД-07-2 от 16.12.2009 г. казва, че
Инструктажът на работното място е практическо запознаване на работника или служителя с конкретните изисквания за безопасното изпълнение на трудовата дейност и се провежда на работното място, преди да му бъде възложена самостоятелна работа.
Независимо за каква работа става въпрос, винаги има необходимост от такова практическо запознаване.
В някои случаи инструктажът на работното място ще бъде по-кратък и неговата продължителност ще се определи от работодателя, а в други има задължителна продължителност, определена в наредбата:
№ по ред | Видове работи | Инструктаж на работното място, вкл. и с формите за обучение (раб. дни) |
1 | 2 | 4 |
1. | Подземна работа | |
а) начинаещи работници | 20 | |
б) работници, преминали на работа от други подземни обекти | 15 | |
2. | Работа в открити мини и кариери; надземни работници, обслужващи подземни обекти | 10 |
3. | Извършване на строителни и монтажни работи; работа в геологопроучвателни обекти и при добив на нефт и газ | 5 |
4. | Обслужване на машини, съоръжения и технологични процеси с повишена опасност | 3 |
5. | Работа в металургични и химически предприятия; работа с опасни химични агенти | 2 |
6. | Пряко заети в превозната дейност в железопътния транспорт | съгласно нормативните актове, но не по-малко от 3 |
7. | В производството и употребата на взривни материали | 6 |
Какво не трябва да забравяме при инструктажа на работното място
При инструктажа на работното място има един специфичен елемент, който е свързан и с неговото документиране, а именно – поставянето на подпис в колоната „разрешил самостоятелна работа“.
Вижте в нашето видео, нещо, което е важно за всеки, който има задължение да провежда инструктаж и обучение на новоназначени работещи, защото пропускът може да се окаже фатален:
Допълване на инструктажа на работното място с обучение
В тази статия отново споделям с вас въпрос, който сме дискутирали по време на нашето обучение „Безопасност и здраве при работа на практика“. Въпросът е свързан с изискването на чл. 13 (2) от Наредба РД-07-2/16.12.2009 г., което гласи следното:
„На работниците и служителите, работата на които е свързана с използване, обслужване и поддържане на машини и други технически съоръжения или са заети в дейности, създаващи опасност за здравето и живота на хора, независимо от тяхната подготовка, образование, квалификация и трудов стаж по същата или друга професия, освен инструктаж на работното място се провежда и обучение по правилата за осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд.“
За кои работни места или дейности е приложимо?
Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. не определя еднозначно кои са дейностите, работните места и оборудването, при които задължително трябва инструктажът на работното място да се допълни с обучение.
Ако разгледаме внимателно самата наредба, както и други нормативни актове, можем да разграничим три случая, при които задължително трябва да обмислим и приложим допълване на инструктажа на работното място с обучение при
Допълване на ИРМ с обучение при дейности с минимална продължителност на инструктажа
В Приложение № 3 към чл. 11, ал. 3 на Наредбата е посочена минималната продължителност на началния инструктаж и инструктажа на работното място на някои дейности с повишен риск.
В графата относно инструктаж на работното място е вписано «Инструктаж на работното място, вкл. и с формите за обучение (раб. дни)».
Това са дейностите с висок риск с изрично определена продължителност, поради което считам, че за работещи, изпълняващи тези видове работи е задължително допълването на инструктажа на работното място с обучение.
По отношение на работата със съоръжения с повишена опасност, всяка отделна наредба, свързана с безопасната експлоатация, поставя конкретни изисквания за вида на обучението. Вижте повече в тази статия:
Изисквания за обучение при работа със съоръжения с повишена опасност
Допълване на ИРМ с обучение при дейности, за които се изисква ежедневен инструктаж
От друга страна, изискването за провеждане на ежедневен инструктаж също се отнася до дейности с висок риск.
Това означава, че ако имате работни места/длъжности, за които е задължително да се провежда ежедневен инструктаж, то там ще е необходимо инструктажът на работното място да бъде допълнен с обучение.
Вижте нашата статия Ежедневен инструктаж – как да изпълним правилно изискванията.
Допълване на ИРМ при дейности, за които се изисква обучение
Като трета отправна точка за допълване на инструктажа на работното място с обучение можем да приемем изискванията на различни нормативните актове за обучение поради повишен риск за здравето и/или безопасността.
За някои от тях дори изрично се изисква да се извършват преди започване на работа. От тази гледна точка тези дейности напълно отговарят на определението в Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. Например:
- Работа със съоръжения, машини и оборудване, включително ръчни инструменти със или без двигател
- Работа в ограничени пространства
- Работещи с газ хлор
- Ръчна работа с тежести
- Работа с експозиция на биологични агенти
- Монтаж, демонтаж и преправяне на скелета
В тези случаи считам, че е необходимо инструктажът на работното място да се допълни с обучение, свързано с изискванията на съответната наредба.
Задължение за организационни фирмени документи
Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. изисква работодателят писмено да определи програма за всеки инструктаж, което означава и програма на инструктажа на работното място.
✅ Полезно в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА: Примерна програма за инструктаж на работното място.
В случаите, когато инструктажът на работното място ще се допълва с обучение, то е необходимо да имаме фирмени документи, които да докажат, че работодателят е определил:
- работните места и работниците и служителите, на които ще се провежда обучение и изпит;
- учебната програма;
- продължителността на обучението;
- обучаващите лица и
- формата на изпита.
✅ Полезно в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА: Примерна Заповед за определяне на работни места, където инструктажът на работното място се допълва с обучение и изпит
За приключване на обучението се изготвя изпитен протокол, който се съхранява в досието на работника или служителя. Наредба РД-07-2/16.12.2009 г. не въвежда образец на този протокол.
✅ За абонатите на ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА сме подготвили примерен образец на протокол от изпит.
Не забравяйте също, че лицата, които са определени да провеждат инструктаж на работното място трябва ежегодно да преминават обучение по безопасност и здраве при работа.
Как се документира инструктаж на работното място, допълнен с обучение
Въпрос:
За работното място наредбата изисква начален инструктаж от минимум един ден и инструктаж на работното място, включително с формите на обучение – минимум 3 дни. Накрая се завършва с изпит. Каква е последователността за документиране, ако първият работен ден на работника е на 20 март?
Отговор:
При така описаната ситуация началният инструктаж ще бъде документиран с дата 20 март. След като е цял ден, то това означава, че инструктажът на работното място ще започне на следващия ден – 21 март.
Добрата практика е в този ден в книгата за инструктаж на работното място да се попълнят колони 1-4 и 6:
- номер на инструктажа
- две имена на работника
- цехът (звеното)
- длъжността
- вида на инструктажа (инструктаж на работното място)
В колона 5 „Преминал инструктажа от …. до ….“ се вписва началната дата – 21 март.
В края на третия ден (23 март) ще се проведе изпит. Ако той е успешен, ще се изготви протокол с дата 23 март и ще се допълни записът за проведен инструктаж.
В колона 5 ще се постави втората дата за край на инструктажа (23 март) и ще се положат подписи на инструктирания, инструктиращия и ръководителят, разрешил самостоятелна работа.
В някои фирми се практикува да се положи подписи на инструктирания и инструктиращия (без подпис за разрешаване на самостоятелна работа) в момента, в който лицето се прехвърля за обучение към т. нар. „опитен работник“.
Това обикновено се приема от контролните органи, но според нас е неправилно, тъй като ИРМ все ще не е приключил. Той приключва с разрешаването на самостоятелна работа.
Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА ↓
📙 Ако искате да знаете всичко за организацията и необходимата документация при провеждане на инструктажи, то за това ще Ви помогне нашето пълно ръководство за организация на инструктажите с образци на необходимите фирмени документи. 📑 За правилният начин на документиране сме събрали на едно място над 20 основни правила за документиране, основани на добрите практики, резултати от проверки на инспекция по труда и спазване на нормативните изисквания. |