ПРИСЪСТВЕНО ОБУЧЕНИЕ ПО ЗБУТ ЗА НАПРЕДНАЛИ: 6-7 ФЕВРУАРИ 2025 Г.

Изисквания за монтаж и ежемесечна проверка на пожарогасителите

Наредба № 8121з-647 от 1 октомври 2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите поставя изискване да се извършва ежемесечна проверка на  пожарогасителите.

Проверките трябва да се извършват при първоначалното поставяне на пожарогасителя, а след това на интервали, които не са по-дълги от 30 дни.

Наредбата посочва още, че ако обстоятелствата налагат, пожарогасителите трябва да се проверяват по-често, но не е посочено какви могат да бъдат тези обстоятелства. По мое мнение поводи за по-честа проверка могат да бъдат установени неизправни или липсващи пожарогасители, случай на пожар и др. подобни.

Какво се проверява при ежемесечната проверка на пожарогасителите?

Съгласно чл. 21, ал. 1 на наредбата при ежемесечна проверка на пожарогасителите се проверява следното:

  1. да е поставен в съответствие с изискванията на наредбата;
  2. достъпът до пожарогасителят да е безпрепятствен;
  3. инструкциите за експлоатация на пожарогасителя да са четливи;
  4. предпазното устройство за предотвратяване на непреднамерено задействане и пломбите да не са повредени или липсващи;
  5. пожарогасителят да е пълен (проверка чрез претегляне или повдигане);
  6. пожарогасителят да не е видимо повреден, корозирал, изтичащ или със запушен струйник;
  7. показанието на манометъра или индикатора (където има такъв) е в работния обхват или положение.

Ако броят на пожарогасителите е повече от 5, проверките трябва да бъдат документирани в дневник (приложение № 4 на наредбата).

Дневникът за контрол на наличието и изправността на носимите и возимите пожарогасители (Приложение 4) съдържа следните графи:

  • вид на пожарогасителя;
  • Помещение (съоръжение), в което е монтиран пожарогасителят;
  • Заключение за изправност (изправен/неизправен);
  • Фамилия и подпис на лицето, извършило проверката.

От документацията на фирмата трябва да е видно на кого е възложено да извършва ежемесечна проверка на пожарогасителите. Тези лица носят отговорност за правилното поставяне на пожарогасителите и осигуряването на безпрепятствен до стъп до пожарогасителите.

Писмено уведомяване след извършване на ежемесечна проверка на пожарогасителите

При установено несъответствие при ежемесечната проверка на пожарогасителите, определеното лице трябва писмено да уведоми ръководителя на обекта, с изключение на случаите при неправилно поставяне и липса на достъп, за които носи отговорност самото лице.

Писменото уведомяване трябва да съдържа предложение за предприемане на съответното коригиращо действие (техническо обслужване или отстраняване от експлоатация на пожарогасителя).

Какво означава пожарогасителят да е монтиран правилно?

Една от проверките на пожарогасителите, които се извършват ежемесечно съгласно Наредба № 8121з-647 от 1 октомври 2014 г. включва проверка относно това дали пожарогасителят е поставен в съответствие с изискванията.

В чл. 23, ал. 2 от наредбата е посочено, че пожаротехническите средства се монтират при спазване на следните изисквания:

  1. пожарогасителите се поставят на конзоли или стойки или се монтират в шкафове, освен ако не са возим тип;
  2. пожарогасители с обща маса 18 kg или по-малка се монтират така, че горната част на пожарогасителя да е на разстояние не повече от 1,5 m над пода; пожарогасители с обща маса, по-голяма от 18 kg (с изключение на возимите видове), се монтират така, че горната част на пожарогасителя да е на разстояние не повече от 1,0 m над пода; разстоянието между дъното на пожарогасителите, монтирани на конзоли или стойки, и пода е не по-малко от 3 cm;
  3. когато пожаротехническите средства са монтирани или поставени на предназначените за тях места, инструкциите за работа се обръщат навън или по посока на най-вероятния достъп;
  4. когато пожаротехническите средства са монтирани в затворени шкафове, които са поставени навън или са изложени на повишени температури, шкафовете се осигуряват с вентилационни отвори;
  5. за пожаротехническите средства, разположени в заключени шкафове или помещения, се предвиждат средства за достъп при аварийна ситуация.

Освен това, за обектите, за които се изискват схеми за евакуация, при ежемесечната проверка трябва да се удостовери, че има съответствие между местоположението на пожарогасителя и обозначението върху схемите.

Местоположението на пожарогасителите и пътищата за достъп до тях трябва да бъдат обозначени със знаците Наредба № РД-07/8 от 2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа.

znaak-pojarogasitel

 

 

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

8 мнения за “Изисквания за монтаж и ежемесечна проверка на пожарогасителите”

  1. Може ли да бъде монтиран за стената, под малка мивка без конзола
    (само мека връзка за оттичане на мръсна вода)
    при 20кв помещение ?

    Отговор
  2. Защо трябва пожарогасителите да не са поставени директно на земята? До какво би довело това ? И каква е ролята на тези 3 см.?Благодаря предварително.

    Отговор
    • Здравейте,
      Причините са няколко:
      – поставен на земята лесно може да се замърси и/или да ръждяса;
      – на пода по-лесно може да бъде бутнат и повреден;
      – когато не е на пода се намалява вероятността да бъде преместен;
      – по-лесно се забелязва, ако липсва (остава стойката, поставката, куката)
      – по-запознати с темата казват, че поставянето на праховия пожарогасител на пода при влажни условия може да доведе до трудна употреба поради овлажняване/втвърдяване на праха.

      Отговор
  3. Наистина от изключителна важност е да се изисква от всеки един производител на продукти за пожарогасене или неговият упълномощен представител да предостави на абсолютно всеки от дистрибуторите или вносителите на продуктите декларация, удостоверяваща съответствието на конкретния продукт с условията на издаденото разрешение, както добре сте ги описали в статията, за което ви благодаря.Преди време отговарях за пожарогасителите в работата и уж звучи лесна задача но не и докато се устави че всички бяха с изтекъл срок, за това за тези неща е добре да се следи на време за бъда всичко по лесно и безопасно.

    Отговор