В предприятия с над 50 работници и служители работодателят има задължение да организира учредяването и работата на комитет по условия на труд (КУТ).
Изискванията, свързани с комитет по условия на труд са в Закона за здравословни и безопасни условия на труд. В тази статия ще отговорим на най-често задаваните въпроси, свързани с КУТ.
От колко човека се състои изградения Комитет по условия на труд
КУТ е в състав от 4 до 10 представителя на работодателя и на работещите.
Задължително е да е четно число, защото броят на представителите на работодателя и на работещите трябва да е равен – да няма превес на едните или другите.
Как се избират представителите в Комитета по условия на труд?
Работодателят определя своите представители в комитета по условия на труд със заповед. Представителите на работещите трябва да бъдат избрани на общо събрание на работниците и служителите по реда на чл. 6 от Кодекса на труда.
Общото събрание се състои от всички работници и служители в предприятието. За да се счете за редовно, на него трябва да присъства повече от половината от работещите.
Решенията на общото събрание се вземат с повече от половината от общия брой валидни гласове.
Когато организацията на труда или други причини не позволяват функционирането на общо събрание, по инициатива на работниците и служителите или на работодателя може да се създаде събрание на пълномощниците.
Трябва ли органът по безопасност и здраве при работа да бъде член на КУТ
Няма изисквания, съгласно които длъжностното лице по чл. 24 от ЗЗБУТ трябва да бъде член на учредения Комитет по условия на труд.
Работодателят има право да го определи за свой представител. Дори и работещите имат право да го определят за свой представител, ако го изберат на общото събрание, тъй като няма забрана за това.
Какво прави Комитетът по условия на труд
КУТ трябва да обсъжда всяко тримесечие цялостната дейност на фирмата по здравословни и безопасни условия на труд. Също така трябва да обсъжда резултатите от оценката на риска, трудовия травматизъм, анализа на здравното състояние и др.
В различни нормативни актове има изисквания, съгласно които работодателят има задължение да се консултира с Комитета по условия на труд преди да утвърди различни фирмени документи, например:
- програмата от мерки;
- заповедта, с която се орпеделят работещите, които имат право на безплатна храна;
- при застраховане за риска трудова злополука и др.
🔗 Вижте статията: 10 задължителни теми за обсъждане в КУТ
Какъв е мандатът на КУТ?
Мандат в комитета по условия на труд имат само представителите на работещите. Съгласно чл. 28а от ЗЗБУТ:
Представителите на работещите по безопасност и здраве при работа и заместник-председателят на комитета по условия на труд се избират … за срок 4 години.
Предсрочно прекратяване на мандата може да се поиска най-малко от една трета от общия брой на работещите в предприятието. За целта отново трябва да бъде проведен общо събрание и прекратяването да се приеме с мнозинство повече половината от присъстващите на общото събрание.
За представителите на работодателя не е определен мандат, което означава, че работодателят може по всяко време да прекрати мандата на свой представител и да го замени с друг.
Какво правим, ако член на КУТ напусне?
Тъкмо сте направили необходимата организация за учредяване на Комитет по условия на труд, оформили сте всички документи и се оказва, че някой от членовете е напуснал.
- Наново ли е необходимо всичко да бъде направено?
- Да махнем още един, за да компенсираме?
Ситуацията е различна в зависимост от това дали е напуснал представител на работодателя или представител на работещите.
В случай, че е напуснал представител на работодателя, ситуацията е лесна. Ако лице, което е определено от работодателя за негов представител, вече не е в качеството си на работещ, то е достатъчно на негово място да бъде определено друго лице. Това отново става с писмен документ (заповед) на работодателя, като е подходящо да се упомене какво е наложило смяната.
При напускане на представител на работещите, то няма друг начин за включване на техен представител в Комитета по условия на труд, освен с нормативно определения в т. 2б от § 1 на Допълнителните разпоредби на ЗЗБУТ, а именно: чрез избиране или определяне от общото събрание на работещите, по реда на чл. 6 от Кодекса на труда.
Това означава, че пълната документация по включването на нов представител в КУТ включва:
- Свикване на общо събрание.
- Протокол от общо събрание с избор на нов представител и решение относно лицето, което ще бъде заместник-председател (ако е необходимо).
Съгласно Наредба № 4 от 3.11.1998 г. за обучението на представителите в комитетите и групите по условия на труд в предприятията, всички членове на КУТ трябва да преминават:
- първоначално обучение на КУТ – до 30 дни от избирането им с продължителност не по-малко от 30 учебни часа;
За това обучение в наредбата е описана задължителна програма от 10 теми. Документира се с удостоверение по образец на наредбата.
- ежегодно обучение на КУТ – всяка година с продължитеност не по-малко от 6 учебни часа.
За това обучение работодателят трябва да определи програма. Документира се с протокол, в който се вписват участващите представители, лекторите и темите, по които е проведено обучението.
От кого се провежда обучението на КУТ
Обучението може да бъде проведено от:
- работодателя, т.е. чрез вътрешна организация и обучаващ/и;
- юридически или физически лица, в чийто предмет на дейност е посочено обучение;
- висши училища, професионални училища, гимназии или колежи, и центрове за професионално обучение;
- специализираните органи на Министерството на вътрешните работи.
Лицата, които провеждат обучението, трябва да имат образователно-квалификационна степен не по-ниска от „бакалавър“ и познания и опит в областта на ЗБУТ.
🔗 Вижте нашата статия: Може ли ОБЗР да проведе обучение на КУТ?
Документи, доказващи изпълнението на нормативните изисквания за комитет по условия на труд
За да можете да докажете, че сте изпълнили нормативните изисквания, свързани с учредяването и работата на Комитет по условия на труд, е необходимо да имате следните документи:
- Заповед на работодателя за определяне на неговите представители.
- Заповед или покана за свикване на общо събрание за избор на представители на работещите и на заместник председател на КУТ.
- Протокол от общо събрание.
- Удостоверения за първоначално обучение на всички членове на КУТ.
- Протоколи или удостоверения за ежегодно обучение на членовете на КУТ.
- Протоколи от заседания на Комитета по условия на труд, от които е видно, че КУТ е взел участие при вземането на решения, свързани със здравословни и безопасни условия на труд, за които е задължително работодателят да проведе предварителни консултации с КУТ.
✅Образци на всички тези документи са налични в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА.
Здравейте, живо ме интересува мнение по следния въпрос:
Какви варианти има работодател, който свиква неколкократно общо събрание и работниците не проявяват инициатива да изберат представители и заместник-председател в КУТ?
Предвид нормативните разпоредби оставам с впечатление, че в този случай работодателят ще е виновен, ако работниците не проявят нужната инициатива да изберат представители.
Малко неясно сте задал въпроса, тъй като не става ясно дали под „не проявяват инициатива“ имате предвид, че не може да се събере кворум за легитимно общо събрание или никой не предлага никого…
Моето лично мнение е, че ако има достатъчно доказателства, че е направил необходимото за да бъде изграден КУТ, то е възможно да не бъде определен за виновен. Наблягам на „необходимото“, защото една покана за общо събрание сложена някъде ли изпратена по имейла не е точно това.
Здравейте, ако от началото на годината до сега не са провеждани годишни заседания на КУТ какво се прави ? Може ли да започнем с първото този месец и да ги издаваме по-често през 1-2 месеца, за да наваксаме ? Какъв съвет бихте дали в тази ситуация ?
Здравейте,
Може би просто на първото заседание за тази година ще обсъдите изпълнението на дейностите за двете тримесечия. Това трябва да е видно от протокола.
Няма смисъл да „наваксвате“ – изискването не е за четири заседания годишно, а за обсъждане на дейностите по ЗБУТ за всяко тримесечие.
Ако имате конкретна причина/повод, която да е възпрепятствала по-ранното обсъждане на дейностите през първото тримесечие, е добре да я посочите в протокола.
Здравейте !
Как се процедира, ако напусне председателя на КУТ, който не е член на КУТ ? Има избран заместник председател още при сформирането на КУТ.
1. Заместник председателя автоматично ли става председател или трябва да се издаде заповед или протокол ?
2. Ако трябва да се избере нов председател на КУТ т.е да не е заместника трябва ли нова заповед или протокол и провеждане на заседание или събрание ?
Здравейте,
Председателят на КУТ винаги е от страна на работодателя, а заместник=председателят – от страна на работещите и избран като такъв на общо събрание, т.е. вариант 1 не е възможен.
Нов председател на КУТ не се избира, а се определя от работодателя, т.е. необходима е заповед за определянето на нов председател.
Може ли да се преизбират предтавителите на КУТ, ако е изтекъл 4 год.мандат. И на основание на кой член.
Благодаря предварително
Здравейте,
Представителите на работещите в КУТ могат да бъдат преизбрани. Основанието е, че няма такава забрана.
На практика на 4 години процедурата за избор се повтаря, съответно работещите имат право да изберат когото си искат. Няма ограничение за брой мандати.
Нещо като народното събрание и народните рпедставители :)
Ние сме структура, която е филиал на по-голяма. При нас служителите са по трудово и по служебно правоотношение, т. е. държавни служители и служители наети по трудово правоотношение. Работодател на държавните служители е Управителят на цялата структура, а на работещите по трудово правоотношение – Директорът на филиалната структура. При това положение филиалът изгражда ли ГУТ/КУТ и ака е така, това се прави само от назначените по трудово правоотношение служители или от всички служители във филиала?
Здравейте,
При разпокъсаност на предприятието на различни звена и местоположения (централен офис, предприятие и дистрибуционни центрове) , възможно ли е наличие на централизиран КУТ и съответни ГУТ по направления на предприятието?
Здравейте,
Това е нормативното изискване, като централния КУТ трябва да е за цялото предприятие, т.е. при избора му процедурата обхваща цялото предприятие, а в отделните структурни звена се изграждат ГУТ.
Здравейте, имаме представител от работниците, който е в неплатен отпуск в продължение на една година. Трябва ли да бъде заменен ?
Здравейте,
Нямате нормативно основание да замените този представител на работещите. Единственият вариант за по-ранна замяна на представител на работещите (от изтичане на 4 годишния мандат) е описан в чл. 28а, ал. 2 ЗЗБУТ:
„Предсрочно прекратяване на срока по ал. 1 може да се поиска най-малко от една трета от общия брой на работещите в предприятието и се приема с мнозинство повече от една втора от присъстващите на общото събрание.“
Здравейте,
Доколко и какви задължения има работодателя по отношение на процедурите по информиране и консултиране във връзка със свикването на Общо събрание на работниците и служителите за избор на нов член на КУТ в случай на напуснал член.Следва ли да уведоми синдикалните организации с писмена покана ? Следва ли да уведоми СО в разумен срок с цел предоставяне на възможност да излъчат свои или общ кандидат за член на КУТ ? Допустимо ли е директора, като представител на работодателя да предлага на Общото събрание номиниран от него служител за член на КУТ ? Подлежат ли решенията на ОС на работниците и служителите за избор на членове на КУТ на съден контрол ? Благодаря !
Здравейте,
Когато се провежда процедура по избор на нов член на КУТ, няма изисквания, които да поставят синдикалните организации или техните членове на по-различно ниво от останалите работещи.
Няма поставени конкретни срокове (период) между поканата за свикване на общо събрание и провеждането му.
Когато директорът е назначен по трудово/служебно правоотношение, по смисъла на Закона за здравословни и безопасни условия на труд той също е работещ и може да предлага представител на работещите в КУТ.
Контрол по спазване на трудовото законодателство и законодателството по здравословни и безопасни условия на труд извършва инспекция по труда, към която може да бъде отправен сигнал при неспазване на изискванията. За съжаление не съм запозната с практика за обжалване на легитимност на общото събрание по съдебен път.
Здравейте,
Доколко и какви задължения има работодателя по отношение на процедурите по информиране и консултиране във връзка със свикването на Общо събрание на работниците и служителите за избор на нов член на КУТ в случай на напуснал член.Следва ли да ги уведоми с писмена покана ? Следва ли да ги уведоми в разумен срок с цел предоставяне на възможност да излъчат свои или общ кандидат за член на КУТ ? Допустимо ли е директора, като представител на работодателя да предлага на Общото събрание номиниран от него служител за член на КУТ ? Подлежат ли решенията на ОС на работниците и служителите за избор на членове на КУТ на съден контрол ? Благодаря !
Здравейте,
възможно ли е при напускане на член на КУТ, явяващ се представител от работниците (но все още на работа в предприятието) с цел запазване на равновесието, да се освободи един представител от работодателя, за да не се стига до ново събрание на пълномощниците и нов избор на членове на КУТ.
Здравейте,
моето лично мнение е, че това е напълно възможно. В законодателството никъде не е определено кой решава от колко члена ще бъде КУТ, съответно в практиката това обикновено се решава от работодателя.
Благодаря Ви за отговора!
Благодаря за отговора!
Здравейте, бих искала да попитам как и дали изобщо е възможно смяната на член на КУТ преди изтичането на 4-годишния период, за който той е избран / посочен?Не намерих нищо повъпроса в закона.
Здравейте,
ако става въпрос за представител на работодателя, то е достатъчно това да бъде направено със заповед.
Ако става въпрос за смяна на представител на работещите, като той все още е на работа, това може да стане съгласно чл. 28а, ал. 2, съгласно който:
„Предсрочно прекратяване на срока по ал. 1 може да се поиска най-малко от една трета от общия брой на работещите в предприятието и се приема с мнозинство повече от една втора от присъстващите на общото събрание.“
Срокът по ал. 1 е 4 години.