Независимо колко е хубаво едно лято, то свършва и идва време да се използват отоплителни уреди. Преди да ги използваме обаче е необходимо да проверим тяхната безопасност и да удостоверим тези проверки с протокол.
Протоколите за проверките на състоянието на отоплителните уреди и съоръжения, гарантиращи пожарна безопасност преди настъпване на есенно-зимния период, са част от пожарното досие.
Как да се предпазим от пожар през отоплителния сезон
Да припомним някои нормативни изисквания, със спазването на които ще си осигурим спокойствие и безопасност:
- Сушене на материали и оборудване върху отоплителния уред.
- Поставяне на материали и оборудване на разстояние, по-малко от определеното в инструкциите на производителите.
- Повторно запалване на печки с течно гориво, преди те да са се охладили.
- Оставяне без наблюдение на печки с твърдо, течно и газово гориво и други отоплителни уреди (с изключение на тези с автоматичен режим на работа).
- Разполагане на локални отоплителни уреди и на димоотводните им тръби на разстояние, по-малко от 0,5 m, от конструктивни елементи, стенни покрития и тавани с класове по реакция на огън В – F.
Проверка на отоплителни и нагревателни уреди
Съгласно чл. 38. на Наредба № 8121з-647 от 1 октомври 2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите преди настъпване на есенно-зимния период отоплителните уреди и съоръжения трябва да бъдат проверени.
Ако се установи необходимост, те трябва и да се ремонтират с цел осигуряване на пожарната им безопасност.
Освен това за отоплителните уреди, съоръжения и инсталации, които използват комин /напр. котелни помещения, уреди на твърдо гориво, уреди на течно гориво-нафта/е необходимо да се почистят комините от наслоените сажди и при необходимост да се отремонтират телата им.
Не забравяйте, че всичко това трябва да бъда направено ПРЕДИ НАЧАЛОТО НА ОТОПЛИТЕЛНИЯ СЕЗОН.

Образец: Заповед за реда за използване на отоплителни уреди
Друга част от пожарното досие, свързана с безопасността през отоплителния сезон е заповедта по чл. 9, ал. 12, т. 2 на Наредба № 8121з-647 , с която трябва да бъде определен реда за използване на отоплителни и нагревателни уреди и съоръжения.
З А П О В Е Д
ОТНОСНО: Редът за използване на отоплителни и нагревателни уреди и съоръжения във връзка с чл.9 /2/ т.2 от Наредба № 8121з-647 от 1 октомври 2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите, с цел осигуряване на пожарна безопасност и подържане на ПБ през отоплителния сезон.
З А П О В Я Д В А М :
1. Отговорника по ПБ /пожарна безопасност/ в обекта да проверява ежегодно изправността на отоплителните и нагревателните уреди и съоръжения през периода от 15.09. до 30.09., но преди започване на използването им.
2. На отоплителните уреди и съоръжения за съответната календарна година се прави проверка от отговорника по ПБ дали са изправни /т.е. дали работят/ и дали не е нарушено стандартното им изпълнение, като всичко това се удостоверява ежегодно с протокол.
3. В експлоатация се допускат само изправните и стандартни отоплителни и нагревателни уреди.
4. Ако има неизправни отоплителни и нагревателни уреди се носят на ремонт в оторизиран сервиз, а тези с нарушено стандартно изпълнение се отстраняват. Протоколът да има следния вид:
ПРОТОКОЛ
за проверка и ремонт на отоплителни и нагревателни уреди и съоръжения преди есеннозимния сезон.
Днес………………………, преди започване на отоплителния сезон в ……………………………………..беше извършена проверка на всички отоплителни и нагревателни уреди и съоръжения, също и на комините, които ще се използват.
Коминното тяло /ако има и се използва/ е проверено и почистено.
|
гр…………………… Отговорник по ПБ: ……………………… Дата: …………….. /………………../
5. Назначавам за отговорници лицата по таблицата извършващи почистването, зареждане и запалването /включването/ на отоплителния уред или съоръжението. Същите отговарят за пожаробезопасната им експлоатация.
6. Да се извърши извънреден инструктаж непосредствено преди започване използването на отоплителните уреди/съоръжения относно мерките за пожарна безопасност при експлоатацията им.
7. Да се поддържа списък на всички отоплителни и нагревателни уреди и съоръжения – тези, които са изправни, тези които са неизправни и тези с нарушено/ненарушено стандартното изпълнение.
Списъкът да се актуализира ежегодно от отговорника по ПБ .
Образец
Списък
за разположението, видовете и отговорниците на отоплителните уреди или съоръжения за 20…. година.
№ | помещение | вид отоплителен уред или съоръжение | отговорник | подпис | дата на инструктажа |
Заповедта да се доведе до знанието на целия личен състав.
Контрол по изпълнение на заповедта възлагам на отговорника по ПБ в обекта.
гр. ………………………… Ръководител: ………………………….
Дата:………20…. год. /…………………………../