Изисквания за проверка на отоплителни уреди преди есенно-зимния период

Независимо колко е хубаво едно лято, то свършва и идва време да се използват отоплителни уреди. Преди да ги използваме обаче е необходимо да проверим тяхната безопасност и да удостоверим тези проверки с протокол.

Ако веднага реагирате с „При нас не се използват такива„, то не бързайте, ако не сте проверили. Когато одитирам, обръщам внимание на радиатори, вентилаторни печки и всякакви такива, които „случайно“ се оказват по работните места.

Често, когато по-късно попитам за протоколи от проверки, се налага да напомням къде какво съм видяла в отговор на „При нас няма!

Как да се предпазим от пожар през отоплителния сезон

Да припомним някои нормативни изисквания, със спазването на които ще си осигурим спокойствие и безопасност.

Не се разрешава:
  • Сушене на материали и оборудване върху отоплителния уред.
  • Поставяне на материали и оборудване на разстояние, по-малко от определеното в инструкциите на производителите.
  • Повторно запалване на печки с течно гориво, преди те да са се охладили.
  • Оставяне без наблюдение на печки с твърдо, течно и газово гориво и други отоплителни уреди (с изключение на тези с автоматичен режим на работа).
  • Разполагане на локални отоплителни уреди и на димоотводните им тръби на разстояние, по-малко от 0,5 m, от конструктивни елементи, стенни покрития и тавани с класове по реакция на огън В – F.

Изисквания за проверка на отоплителни и нагревателни уреди

Съгласно чл. 38. от Наредба № 8121з-647 от 1.10. 2014 г. за правилата и нормите за пожарна безопасност при експлоатация на обектите

Преди настъпване на есенно-зимния период отоплителните уреди и съоръжения се проверяват и при необходимост се ремонтират за осигуряване на пожарната им безопасност.

Наредбата изисква още в началото на отоплителния период да бъдат почистени от сажди и отлагания комините и димоотводните тръби, както и шахтите и въздухопроводите за скари, фритюрници и други подобни.

Ако се установи необходимост, те трябва и да се ремонтират с цел осигуряване на пожарната им безопасност.

Извършените мероприятия за осигуряване на пожарна безопасност на отоплителните уреди и съоръжения  трябва да се удостовери с протокол!

Не забравяйте, че всичко това трябва да бъда направено ПРЕДИ НАЧАЛОТО НА ОТОПЛИТЕЛНИЯ СЕЗОН, а протоколът от проверките е част от пожарното досие на всеки обект.

📖 ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

📙 Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКАОбразци на всички заповеди и протоколи от пожарното досие  
🔗 Готови ли сте наистина за пожар?
🔗 Какви периодични проверки се извършват на пожарните кранове

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.