Задължително съдържание на инструкциите за безопасна работа

Мислите си, че всичко е наред с вашите инструкции за безопасна работа, но след посещение на Инспекция по труда изведнъж се оказва, че сте в нарушение – вашите инструкции не отговарят на нормативните изисквания.

В нормативната база има конкретни изисквания какво трябва да съдържат различни видове инструкции и това означава, че е задължително да ги структурирате по начина, описан в съответното изискване.

Най-често предписанията са свързани с неправилно структуриране и липсваща информация в инструкции за безопасна работа с работно оборудване.

Нека припомним, че съгласно Чл. 166. (1) от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване

„при използване на работно оборудване, при което съществува риск за безопасността и здравето на работещите, работодателят осигурява прилагането на писмени инструкции.“

На първо място, трудно мога да посоча пример за работно оборудване, при работата с което не съществува никакъв риск за безопасността и здравето и съответно да кажем, че за него не е необходима инструкция за безопасна работа.

Което означава, че не трябва да пренебрегваме кое да е от нашето оборудване и за всяко да имаме подготвена инструкция, която да е предоставена на работещите.

Какво задължително трябва да съдържа инструкция за безопасна работа с работно оборудване

За всяко работно оборудване трябва да имаме инструкцията за експолатация от производителя. Нейното наличие не отменя необходимостта от разработване на инструкция за безопасна работа.

Целта на инструкцията за безопасна работа с работно оборудване е да даде съществена и разбираема информация в стегнат вид, удобен за бърза справка и припомняне.

Законотворецът се е постарал да помогне на какво трябва да се обърне внимание. В чл. 166, ал. 3 от Наредба 7/1999 г. е казано, че

Писмените инструкции трябва да са разбираеми за работещите, за които се отнасят, и да съдържат необходимата информация, в т. ч.:

  1. условията за използване на работното оборудване;
  2. предвидимите ненормални ситуации;
  3. изискванията за безопасност и здраве при работа;
  4. извлечените от опит заключения при използването на работното оборудване.

В разговорите с колеги, които ни се обаждат за съвет след предписание на Инспекция по труда за непълно съдържание на инструкциите за безопасна работа възникват следните въпроси:

„Но нашите инструкции съдържат информация за всяка една от тези точки, просто не са структирурани по този начин, защо имам предписание?“

Проверяващите нямат време да четат подробно инструкцията и да търсят например има ли описано какво непредвидено нещо може да се случи и какво да правиш.

Затова препоръчваме тези четири точки да са ясно видими, т.е. всяка една ваша инструкция за безопасна работа с работно оборудване да ги съдържа в тази последователност.

„Може ли да има и други точки,  например – „цел“, „обхват“, „отговорни лица“ и др. под.?“

Разбира се, няма забрана за допълнителна информация във вашите инструикции за безопасна работа. Имайки предвид заглавието на наредбата, това са „минималните изисквания“ за съдържание, а вие можете да добавите и друга информация, ако желаете.

„Какви са тези извлечени от опит заключения при използването на работното оборудване?

Когато имате съвсем ново оборудване, няма как да имате опит и заключения. В процеса на работа е възможно да станат инциденти или ситуации, които не са били описани от производителя и съответно не са били и в инструкцията за безопасна работа.

Актуализирането на инструкция/инструкции за безопасна работа е една от честите мерки след трудова злополука.

Възможно е също да възникнат и специфични изисквания, свързани с мястото на използване на оборудването, конкретния начин на използване, забелязани пропуски при използването и др. под.

Има ли изисквания за друго съдържание на инструкции за безопасна работа

В нормативната база има още редица изисквания за наличие на конкретни инструкции, а в някои случаи – за тяхното съдържание. Ето кои са те:

  • Инструкции за строително-монтажни работи по видове строителни и монтажни работи (СМР) – с изискване за 7 задължителни точки.
  • Инструкции при експлоатация на електрически съоръжения по време на СМР – към горните 7 точки има още 6 задължителни.
  • Инструкции при производствено обучение или практика по време на СМР.
  • Инструкции за работа в ограничени пространства по време на СМР.
  • Инструкции при складиране по време на СМР.
  • Инструкции за пожарна безопасност по време на СМР.
  • Инструкция за манипулиране със стъкла.
  • Инструкции за съоръжения с повишена опасност – с 4 задължителни точки и допълнителни в зависимост от вида на съоръжението.
  • Инструкции за дейности, изисквания в съответните нормативни актове, например при извършване на товарно-разтоварни работи (Наредба № 12 от 30.12.2005 г.), при работа с видеодисплей (Наредба № 7 от 15.08.2005 г. ), при работа с автомобили – четири задължителни инструкции, за някои от които има вписани задължителни точки в Наредба № 12 oт 27.12. 2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с автомобили
  • Инструкции за лични предпазни средства
ПОЛЕЗНО ОТ ЗБУТ НОРМИ И ПРАКТИКА: Ние преровихме десетки наредби и систематизирахме на едно място цялата информация, така че с един клик да научите всичко за нормативните изисквания за инструкции за безопасна работа и тяхното съдържание.

Много вероятно след като се запознаете с нашето ръководство ще планирате в задачите си преглед на наличните инструкции или допълване, затова не го пропускайте: Всички нормативни изисквания за инструкции за безопасна работа и тяхното съдържание

ВИЖТЕ ОЩЕ:

 

Вашият коментар

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

11 мнения за “Задължително съдържание на инструкциите за безопасна работа”

  1. Трябва ли всяка или определена инструкция, да бъде Утвърдена със Заповед? Практиката до сега в нашето Дружеството е Инструкциите само да се Утвърждават, но без Заповед! Одитора обаче иска и Заповед към всяка инструкция! Правилно ли е?

    Отговор
    • Не е необходимо всяка инструкция да бъде утвърдена с отделна заповед. Достатъчно е самата инструкция да е утвърдена и да е датирана (това е важно, възможно е одиторът да иска заповед, ако инструкциите не са датирани – нямат дата на утвърждаването). Датирането дава информация от коя дата е задължително прилагането на инструкцията във фирмата.

      Отговор
  2. Здравейте!
    Трябва ли да се изготвя график за ремонт на работното оборудване?

    Отговор
    • Да, има нормативно изискване:

      Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване

      Чл. 202. (1) Ремонтите на работното оборудване се извършват в съответствие с изискванията на съпроводителната, технологичната и ремонтната документация и утвърдените графици за ремонт.

      Отговор
  3. Здравейте,
    Ако в една зала има няколко еднакви машини – да кажем шевни машини, необходимо ли за всяка машина да бъде осигурена инструкция?

    Отговор
    • Здравейте,
      Ако става въпрос за наистина еднакви машини, то съдържанието на инструкцията ще е едно и също.

      Ако въпросът Ви е дали на/до всяка машина трябва да бъде поставена инструкцията, то това изискване отпадна (чл. 277 КТ) и няма задължение до всяка машина да има поставена инструкция за безопасна работа.

      Отговор
  4. Здравейте!
    Освен инструкциите за безопасностна работа, задължително ли е работодателят да направи към съответната специализирана фирма по трудова медицина и Оценка на риска за всяка една длъжност, на която има назначени работници, или това изискване е задължително само за фирми, работещи или искащи да бъдат сертифицирани по ISO -стандарти, т.е. за останалите е препоръчително, но не задължително? Благодаря за отговора!

    Отговор
    • Здравейте, госпожо Крушева,

      Задължението за изготвяне на оценка на риска е на всеки работодателя и при всяка дейност, т.е. изготвянето на оценка на риска е задължително за всички. Такова задължение дори имат и лицата, които за своя сметка работят сами или в съдружие с други (т.е. нямат наети работещи).

      Закон за здравословни и безопасни условия на труд
      Чл. 16. (1) При осъществяване на дейността за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд работодателят е длъжен:
      1. (изм., ДВ, бр. 40 от 2007 г.) да оценява рисковете за безопасността и здравето на работещите, като обхване избора на работно оборудване, използването на химични вещества и препарати и организацията на работните места.

      Отговор
  5. По повод изискването инструкциите да се поставят в работната зона, има ли някакво определение какво е „Работна зона“? Например, ако работникът работи на втория етаж на строителен обект, инструкциите могат ли да се поставят на двора, примерно?

    Отговор
    • Здравейте,
      разбира се, че няма как инструкциите да се закачат на някое арматурно желязо. Добрата практика в строителните обекти е инструкциите да са поставени на табла в местата за почивка/преобличане на работещите или в началото на обекта, до фургона (например) на техническия ръководител.

      Отговор