Един от видовете инструктажи, които е задължително да се провеждат във всяка една фирма, е периодичният инструктаж.
Целта на този инструктаж е да припомни основни правила и изисквания за безопасна работа. Поради това и програмата на периодичния инструктаж трябва да отговаря на опасностите и условията на работа.
Наредбата указа максималният период, на който може да се провежда периодичния инструктаж, като има два варианта:
- ако на работещите задължително трябва да се провежда ежедневен инструктаж, то тогава периодичният инструктаж не може да бъде по-рядко от един път на 3 месеца.
- за всички останали (т.е. за тези, за които не се изисква ежедневен инструктаж), периодичният инструктаж трябва да се провежда поне един път годишно.
Тук ще обърнем внимание, че посочените срокове са максимални, т.е. ако сте проверки периодичен инструктаж на 4 януари, то при срок от три месеца, следващият периодичен инструктаж трябва да се проведе не по-късно от 4 април. На пети април ще започне да тече следващият тримесечен период.
Разбира се, ако лицето, на което трябва да бъде проведен инструктажа не е на работа, то тогава му се прави при завръщането му в първия работен ден.
Право на работодателя да определи по-често провеждане на инструктажи
Друго важно относно периодичността на периодичния инструктаж е, че както написах по-горе, наредната дава максималния период, но тя не забранява по-често провеждане.
Работодателят има право за някои дейности да определи по-често провеждане на периодичния инструктаж, ако прецени, че рискът е по-висок.
Най-честият пример, който даваме ние по време на нашите обучения по ЗБУТ, са водачите на тежкотоварни автомобили. В случаите, в които транспортът не е свързан с превоз на опасни товари или междунаровни автомобилни превози не се изисква ежедневен инструктаж на водачите, съответно периодичният инструктаж може да бъде един път годишно.
Работодателят, обаче, може да прецени, че иска преди летния и преди зимния сезон да бъде провеждан периодичен инструктаж на водачите, с който да се напомнят основните правила за движение и особености на съответния сезон. В заповедта за организация на инструктажите ще бъде записано, че периодичният инструиктаж се провежда не по-рядко от един път на 6 месеца и това става задължително във фирмата. |
Напомняме, че има задължително ежегодно обучение на лицата, които провеждат инструктажи. По време на тези обучения е добре да се разясняват начините за провеждане, правилата за документиране и изискванията към инструктажите.
Отговор от МТСП
По подобен начинн е отговорено в рубриката „Въпроси и отговори“ на МТСП във връзка със запитване относно периодичността при работа, свързана с енергообзавеждането:
Въпрос: В нашата фирма, половината служители работим в среда на ниско напрежение (до 1000V). Какъв е минималният срок за провеждане на периодичен инструктаж?
Отговор: За определяне периода на периодичния инструктаж е от значение дали дейността, която се изпълнява от конкретния служител е включена в списъка в чл. 15, ал. 1 от Наредба РД-07-2, който изисква провеждане на ежедневен инструктаж, съответно тогава и периодичния инструктаж е на три месеца. Ако дейността не е включена в този списък, тогава максималния период е една година.
Работодателят, разбира се, има право да определи по-къс период, но не може по-дълъг. Тъй като обаче споменавате работата при ниско напрежение, то чл. 31 от Правилника за БЗР по електрообзавеждането с напрежение до 1000 V отново препраща към Наредба РД-07-2/16.12.2009 г., а останалите членове бяха отменени с промените през 2011 г.
Видео
Вижте и нашият отговор на този въпрос по време на безплатното ни обучение „Фирмена документация по ЗБУТ“, което проведохме на 24 октомври по случай Европейската седмица за безопасност и здраве при работа:
✅ Научете и приложете лесно всичко за организация и провеждане на инструктажите с нашите ръководства и образци на фирмени документи в ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА. |