Когато има работа на открито при ниски температури работодателят е задължен да предприеме специфични мерки за намаляване на риска. Изискванията са в различни нормативни актове и включват спиране на работата, въвеждане на физиологичен режим на труд и почивка, облекло и др.
Безплатна храна при работа на открито при ниски температури
- Ако работите при специфична организация на труда по чл. 2, ал. 2 от Наредба № 11/2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея, то работата на открито при среднодневни температури под +10 °С през повече от половината от максимално установеното с Кодекса на труда работно време ви дава право на безплатна храна за тези дни.
🔗 Вижте повече за задължението на работодателя да осигурява безплатна храна.
Ето и някои съвети за хранене при работа на открито при ниски температури:
Кофеиносъдържащите напитки увеличават отделянето на урина и така допринасят за дехидратирането на организма. Освен това кофеинът увеличава кръвния поток през кожата и така може да увеличи отделянето на топлина от тялото. Алкохолът също предизвиква разширяване на кръвоносните съдове на кожата и така нарушава топлоподдържането на тялото. При работа при ниски температури тялото хаби повече енергия и е добре да се приемат топли и подсладени напитки, както и висококалорични и топли храни, като например всякакъв вид паста (макаронени изделия), топли месни супи и др. |
Почивки при работа на открито при ниски температури
Когато рискът за здравето и безопасността на работещите не може да бъде предотвратен чрез други приложени мерки работодателят е задължен да въведе физиологични режими на труд и почивка по време на работа съгласно Наредба № 15 от 1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа.
- Наредба № 7 /1999 г. задължава работодателя при работа с вибриращо оборудване, ангажиращо горните крайници (например виброплоча, перфоратор) при средни дневни температури, по-ниски от +10°С, да осигури специални помещения за периодично затопляне с температури на въздуха над 22°С, относителна влажност 40 – 60 % и скорост на движение на въздуха не по-висока от 0, 3 m/s.
Изискване за осигуряване на места за почивка с подходящи условия за възстановяване на топлинния баланс на организма при работа на открито при ниски температури има и в Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. за минималните изисквания за микроклимата на работните места.
🔗 Вижте повече за разработването и въвеждането на физиологични режими на труд и почивка.
Забрана на работата на открито при ниски температури
На първо място ще припомним, че работата на открито при ниски температури под 10 °С е забранена за лица, ненавършили 18 години (Наредба № 6 / 2006 г. за условията и реда за даване на разрешения за работа на лица, ненавършили 18 години/.
Също така извършването на строителни и монтажни работи на открито се преустановява при неблагоприятни климатични условия като обилен снеговалеж и силен вятър, съгласно Наредба № 2 от 22.03. 2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.
Важно задължение на строителя и на техническия ръководител е своевременно да информира работещите на строежите, за които отговаря, за очаквани резки промени в климатичните условия.
Работата на открито трябва да се преустанови, ако от Националния институт по метеорология и хидрология е обявен код „оранжево“ или „черветно“ за областта за опасно ниски температури, обилен валеж, силен вятър и гъста мъгла и те създават заплаха за живота и здравето на работещите и за безопасното изпълнение на трудовата дейност.
Изискването не се прилага, ако работите са свързани с отбраната на страната, предотвратяване на бедствия и аварии или извършване на неотложни обществено необходими работи по възстановяване на водоснабдяването, електроснабдяването, отоплението, канализацията, транспорта и съобщителните връзки.
Специални условия при работа сам
Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. изисква осигуряване на наблюдение или средства за комуникация за работещите на открито на изолирани работни места.
Някои от работещите предпочитат да работят сами, но повярвайте ми, това не е времето, когато можете да го разрешите. Не бихте искали в един момент да се налага да размразявате пръсти и тела.
Така че, разпределете работата така, че никой от работещите да не се налага да я върши сам и не забравяйте да им напомните, да се наблюдават взаимно за признаците на хипотермия и измръзване, защото е трудно сам да определяш признаците.
Признаци на студовия стресДа, всички усещаме, че ни е студено и „замръзваме“, но понякога в опит да довършим за „още малко време“ някаква работа, може да не усетим как внезапно преминаваме в опасно състояние. При работа на открито при ниски температури е най-добре работещите взаимно да се наблюдават. Една от мерките, които може да предприемете при работа на открито, когато е студено, е обучението на работещите да разпознават знаците и симптомите на студовия стрес и студовите увреждания като хипотермия и измръзване. |
|
Симптоми на хипотермията: – Студена кожа – Бавно, неравномерно дишане. Забавен пулс. – Неконтролирано треперене – Умора – Ригидни (вкочанени) мускули – Дезориентираност, нНеясен говор – Загуба на памет |
Симптоми на измръзване: – Бледа кожа – Загуба на чувствителност – Болка, като болката изчезва, когато тъканите измръзнат – Втвърдяване на тъканите |
Лични предпазни средства и работно облекло
При работа на открито при ниски температури работодателят една от мерките, които трябва да приложи работодателят е осигуряването на подходящи лични предпазни средства, в т.ч. специално работно облекло съгласно Наредба №3/2001 г. и/или подходящо работно облекло съгласно Наредбата за безплатното работно и униформено облекло.
Ето някои съвети за облеклото при работа при ниски температури:
- Обувките – за предпочитане са обувки с подплата, като от особено значение е, подплатата да може да се маха. Материалът е подходящо да е от вълна или от синтетика. Външната част на обувката се съобразява с условията. Най-подходящи са кожените обувки, обработени за водоустойчивост, защото подпомагат „дишането“ на стъпалата. Но, ако трябва да с еработи непрекъснато във вода, то тогава е достатъчно обувките да са водоустойчиви, като е важно да се знае, че при този тип обувки подплатата и чорапите по-бързо се овлажняват.
- Чорапите – отново за предпочитане са два слоя чорапи: вътрешен чифт синтетика или вълна и външен чифт от вълна, например. Външният чифт чорапи не трябва да е стегнат. Ако е възможно, носете резервен чифт чорапи, за да бъдат краката Ви винаги сухи.
- Шапката – важно е да не се забравя защитата на главата, защото се твърди, че около 50% от телесната топлина се губат през главата. Вълнена шапка, която да покрива ушите, а при екстремни условия и врата, съответно подкасник при работа с каска, са достатъчна защита при работа на студено.
- Ръкавиците – когато не се извършва фина манипулативна работа, е препоръчително да се използват ръкавици при под 4оС при лека работа и под -7оС при средно тежка работа. При под -17оС трябва да се използват ръкавици с 1 пръст.
- Предпазни очила – очила се използват при екстремни условия. Препоръчително е очилата да са отделно от защитата на лицето, за да се избегне замъгляването при дишане. Когато е необходима защита от ултравиолетовите лъчи, използвайте подходящи очила.
Как да се обличаме в студаПо-добре е да се облекат няколко слоя тънки дрехи (поне 3 слоя) под шубата, вместо един пуловер. И нещо важно:
За да се избегне изпотяването по време на работа, започнете поетапно „сваляне“ на дрехите по следния ред:
Когато приключите работа, започнете „обличането“ на дрехите в обратен ред. |
Други нормативни изисквания при работа на открито при ниски температури
В Наредба 2 за строителните и монтажни работи има още някои изисквания, които на практика са приложими за всяка работна площадка при работа на открито при ниски температури:
- Подходните и пешеходните пътища и работните места на територията на площадката се почистват непрекъснато от сняг и се посипват с подходящи материали срещу заледяване.
- На местата за монтиране на машини и механизми и инвентарни санитарно-битови помещения снегът и ледът да се отстраняват предварително, като се вземат допълнителни мерки за укрепване.
- Образувалите се ледени висулки над входовете, тротоарите, местата на преминаване и проходите да се почистват навреме, след ограждане.
- За избягване на обрушвания покривите на сградите периодично се почистват от навят сняг, като опасните места предварително се ограждат.
Полезно от ЗБУТ НОРМИ и ПРАКТИКА ↓
📙 Ако искате качествена оценка на риска, то нашето подробно Ръководство за оценка на риска при работа на открито ще ви помогне. 📑 За прилагане на всички необходими мерки, използвайте нашия образец на Заповед за прилагане на мерки при работа на открито за приниски температури. 👌🏻 За да не губите време в чудене откъде да започнете, вижте нашите процедури, чек-листове и образци на документи, свързани с микроклимат и работа на открито. |
Здравейте,не работя на открито но зимния сезон е доста тежко,работя наавтомивка в градския транспорт,естеството на работа не винаги позволява да се затварят вратите за да се затоплим но по скоро ме притеснява липсата на питейна вода и слабото осветление нощно време а ободряващи напитки си набавяме сами…какво може да се направи за осветеност и полага ли ни се питейна вода
Здравейте,
Чл. 237. (2) от Наредба 7/1999 г. изисква на работещите да се осигурява достатъчно количество питейна вода.
Моля, имайте предвид, че ако имате чешма с вода от градската мрежа, то това е питейна вода.
По отношение на осветеността, може би е добре да потърсите лицето, което отговаря за здраве и безопасност и да подадете сигнал, че е слабо. Дори и да не Ви се вярва, е възможно да бъдат предприети мерки от работодателя.
Много тъп сайт!!
Здравейте аз следя вашите статии по ЗБУТ и да вие сте един прекрасен професионалист.
Здравейте, господин Стоилов,
Благодаря Ви за хубавите думи!
Всъщност знам, че има още много за учене, но според мен точно това прави професионалиста такъв – когато не спира да учи и си признава когато не знае :)
Пожелавам Ви весели и топли празници и много приятели.
Деяна
Мило Деянче.
В тази объркана държава ти и твоят екип сте най- яркия светилник за гилдията специалисти по БЗР. Възхищавам ти се от сърце. Дерзай, не се уморявай! Искам да си щастлива и здрава!!!
Н. Стеев
Благодаря Ви, г-н Стеев, за хубавите думи.
Понякога се уморяваме и обезсърчаваме с д-р Евстатиева, но винаги се появява нещо хубаво.
Днес, например, имах възможността да участвам в обучение, в което беше удоволствие за мен да слушам и да се консултирам с човек, който показа жар в работата си и желание да споделя знания.
А лично за Вас също знам, че сте такъв. Бъдете и Вие здрав!