След като комитетът по условия на труд или групата са учредени, те трябва да имат поне четири заседания годишно, разпределени във всяко тримесечие. И след като обсъдили личните предпазни средства идва въпроса – какви други теми за обсъждане от КУТ/ГУТ има?
В тази статия ще намерите 10 задължителни теми за обсъждане от КУТ и ГУТ – те са задължителни, защото се изискват различни нормативни актове по здраве и безопасност.
Разбира се, още отначало ще кажем, че е необходимо да имате доказателствен документ за това – протокол от заседание на КУТ, в който е обсъдена съответната тема.
Тема 1: Оценка на риска
Работодателят има задължението да внесе за обсъждане в комитетите и групите по условия на труд въпросите, свързани с оценяването на риска, предложените и предприетите мерки и резултатите от тях.
В закона за здравословни и безопасни условия на труд също изрично е записано, че обсъждат резултатите от оценката на професионалния риск.
Това означава, че в момента, в който бъде извършена оценка на професионалния риск, е необходимо КУТ/ГУТ да се събере и да се запознае с така изготвената оценка на риска. При обсъждането на оценката на риска може да бъде обърнато внимание на следните неща:
- Дали документацията на оценката на риска отговаря на изискванията на чл. 20 (3) на Наредба № 5 от 11 май 1999 г. за реда, начина и периодичността на извършване на оценка на риска.
- Обхванати ли са всички дейности и оборудване във фирмата?
Например: В склада има един мотокар, но никъде не е споменат и в никоя карта не е оценен риск при работа с мотокар. - Дали описаните опасности в картите отговарят на това, което извършват работещите?
Например: При работата на секретарка има оценен риск от статична поза на колене. - Реално ли са оценени рисковете?
Например: При разглеждане на картите за оценка на риска се установява, че рискът от поражение от електрически ток е еднакво висок (или нисък) за счетоводителя и за ел.техника.
Тема 2: Програмата от мерки и нейното изпълннение
Следващата от настоящите теми за обсъждате от КУТ е следствие от предишната. Тя е свързана със задължението, определено в чл. 29 от ЗЗБУТ, съгласно което
Комитетите и групите по условия на труд обсъждат всяко тримесечие цялостната дейност по опазване на здравето и осигуряване на безопасността и на работещите и предлагат мерки за подобряването й.
Ето от това изискване идва и необходимостта да има поне четири заседания годишно, разпределени по тримесечия.
Изпълнението на това изискване на практика е да се обсъди какво е планирано за съответното тримесечие в програмата от мерки за намаляване на риска, как е изпълнено и какви са резултатите от изпълнението.
Тема 3: Анализ на здравното състояние
Анализът на здравното състояние е документ, който се изготвя от службата по трудова медицина. Той съдържа анализ на резултатите от медицинските прегледи и болничните през предходната година и се предоставя на работодателя в срок до 30 юли на съответната година.
В Закона за здравословни и безопасни условия на труд е въведено изискване комитетът по условия на труда да обсъжда анализите на здравното състояние на работещите, докладите на специализираните служби по трудова медицина и други въпроси по осигуряване и опазване на здравето и безопасността на работещите.
Какво може да се обсъди?
- Отговаря ли анализът на здравното състояние на изискванията за съдържание на Приложение 5, чл. 11, ал. 8 от Наредба № 3 от 25 януари 2008 г. за условията и реда за осъществяване дейността на службите по трудова медицина,
- забелязват ли се някакви несъответствия в длъжности, упоменати рискове,
- направен ли е анализ на данните за заболяемостта и условията на труд,
- направени ли са изводи и препоръки.
- как да се приложат във фирмата направените в анализа препоръки.
Тема 4: Анализът на ЗБУТ от ОБЗР
Длъжностното лице по чл. 24 от ЗЗБУТ, наричано още „орган за безопасност и здраве при работа“, има задължение за всяка календарна година да изготвя анализ на дейността и състоянието на безопасните и здравословни условия на труд.
Анализът е сред задължителните теми за обсъждане от КУТ, съгласно Наредба № 3 от 27.07.1998 г. , която определя функциите и задачите на тези длъжностни лица.
Какво може да се обсъди?
- данните в анализа относно изпълнение на предвидените мерки по ЗБУТ;
- причини за злополуки (ако има такива);
- предстоящи промени;
- предложения за обучения;
- изводите и направените предложения от ОБЗР за подобряване на ЗБУТ.
🔗 Вижте и нашата статия: Как да направим анализ на дейността и състоянието на ЗБУТ
Тема 5: Въвеждане на физиологичен режим на труд и почивка
Втората от нашите 10 теми за обсъждане от КУТ е необходимостта от въвеждане на физиологичен режим на труд и почивка.
По-конкретно изискването е в чл. 3, ал. 2 от Наредба № 15 от 31.05.1999 г. за условията, реда и изискванията за разработване и въвеждане на физиологични режими на труд и почивка по време на работа, съгласно който
„Работодателят информира работещите за възможните неблагоприятни последици за здравето и работоспособността от нерационални режими и обсъжда с комитетите и групите по условия на труд възможностите за въвеждане на физиологични режими на труд и почивка.“
Това означава, че първата стъпка при въвеждането на физиологичен режим, е обсъждането в КУТ/ГУТ. Няма изрични изисквания за протоколиране, но все пак протокол от заседание на КУТ/ГУТ в такава точка в дневния ред би бил доказателство, че изискването е изпълнено.
Изтеглете примерни протоколи от заседания на КУТ
Тема 6: Безплатното работно и униформено облекло
Под номер 3 в нашите 10 теми за обсъждане от КУТ сме поставили задължението на работодателя преди да определи на кого и какво безплатно работно облекло де се предостави, да проведе консултации с Комитета по условия на труд.
В КУТ се обсъжда списъка на безплатно работно облекло и неговото съдържание, което е:
- работните места и видовете работа, за които се осигурява работно и/или униформено облекло;
- работниците и служителите, които имат право на работно и/или униформено облекло;
- вида, характеристиките и отличителните знаци на работното и/или униформеното облекло;
- срока за износване на работното и/или униформеното облекло;
- условията за ползване, включително почистването на работното и/или униформеното облекло.
Тема 7: Списък на личните предпазни средства
От 2021 г. е задължително списъкът на личните предпазни средства да бъде сред темите за обсъждане от КУТ.
Комитетът по условия на труд ще обсъди предложеният от работодателя списък на личните предпазни средства, в който се определят:
- работните места, професиите и видовете работа, за които се използват лични предпазни средства;
- вида, наименованието и точната идентификация на всяко лично предпазно средство;
- конкретните опасности, за които се прилагат посочените лични предпазни средства;
- срока за износване на личните предпазни средства.
Тема 8: Право на допълнителен платен годишен отпуск
Съгласуване на работещите, които имат право на допълнителен платен годишен отпуск за специфични условия на труд, е друга задължителна тема за обсъждане от КУТ.
Съгласно чл. 4. (1) на наредбата
„Право на допълнителен платен годишен отпуск имат работници и служители, които извършват определените в чл. 2 работи не по-малко от половината от установената с Кодекса на труда нормална продължителност на работното време, с изключение на работниците и служителите, които извършват работи в среда на йонизиращи лъчения.“
След проведените консултации с КУТ, представителите на синдикалните организации, представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от Кодекса на труда и службата по трудова медицина, работодателят определя със заповед кои работещи имат право на допълнителен платен годишен отпуск.
Тема 9: Рискове, свързани с опасни вещества
Работодателят има задължение да осигури на представителите на работещите информация относно резултатите от оценката на риска, свързана с експозиция на опасни вещества (опасни химични агенти), включително за:
- какви опасни вещества се използват, какви са рисковете за здравето и безопасността
- какви са гранични стойности на тези опасни вещества във въздуха на работната среда;
- какви мерки са предвидени за защита.
Разбира се, това може да бъде и една от темите в ежегодното обучение на комитета по условия на труд, но и е добра тема за обсъждане на заседание на КУТ.
Ако във фирмата се използват канцерогени, също една от определените теми за обсъжда от КУТ е препоръчително да бъдат мерките, свързани с тях.
Тема 10: Работещи, които имат право на безплатна храна
В чл. 7. (1) на Наредба № 11 от 21.12.2005 г. за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея е посочено, че работниците и служителите, които имат право на безплатна храна и/или добавки към храната се определят с писмена заповед:
„На основа на оценката на риска работодателят след предварителни консултации с представителите на работниците и
служителите и комитета/групата по условия на труд, и писмено съгласуване със службата по трудова медицина…
Това означава, че задължително трябва да имаме протокол от заседание на КУТ/ГУТ, в който е обсъдено кои са тези специфични условия на труд и специфична организация на работа, поради които на определени работещи е необходимо да се осигури безплатна храна, както и начина за нейното осигуряване.